FK26C0G2J152JN000
Mfr.Part #
FK26C0G2J152JN000
Description
CAP CER 1500PF 630V C0G RADIAL
Stock
223
In Stock :
223
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Series :
FK
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
EAR99
Voltage - Rated :
630V
Multilayer :
No
Length :
5.5mm
Terminal Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Width :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1500pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm