FK26C0G2A562JN000
Mfr.Part #
FK26C0G2A562JN000
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G RADIAL
Stock
505
In Stock :
505
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Width :
3.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
5.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
100V
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size Code :
2214
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Multilayer :
No
Series :
FK
Surface Mount :
No
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
5600pF
Datasheets
FK26C0G2A562JN000
TDK Corporation FK26C0G2A562JN000
FK 5600pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial