FK24X7R1H684KR006
Mfr.Part #
FK24X7R1H684KR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
FK
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
0.68µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Datasheets
FK24X7R1H684KR006
TDK Corporation FK24X7R1H684KR006
FK 0.68μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial