FK24X7R1H154KN006
Mfr.Part #
FK24X7R1H154KN006
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Capacitance :
0.15μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Width :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
4.5mm
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V