FK24X7R1C105KN006
Mfr.Part #
FK24X7R1C105KN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 1UF 16V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Length :
4.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
2.5mm
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Rated :
16V
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Series :
FK
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
FK24X7R1C105KN006
TDK Corporation FK24X7R1C105KN006
FK 1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial