FK24X5R0J156MR006
Mfr.Part #
FK24X5R0J156MR006
Description
CAP CER 15UF 6.3V X5R RADIAL
Voltage - Rated :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
15μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FK24X5R0J156MR006
TDK Corporation FK24X5R0J156MR006
FK 15μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial