FK22X7R2A684KN000
Mfr.Part #
FK22X7R2A684KN000
Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Size / Dimension :
0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.68µF
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size Code :
Packaging :
Bulk
Length :
7.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated :
100V
2
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Width :
4mm
Datasheets
FK22X7R2A684KN000
TDK Corporation FK22X7R2A684KN000
FK 0.68μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial