FK22X7R2A155KN006
Mfr.Part #
FK22X7R2A155KN006
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
1.5μF
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Datasheets
FK22X7R2A155KN006
TDK Corporation FK22X7R2A155KN006
FK 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK22X7R2A155KN006 Overview
A program's size/dimension is 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
FK22X7R2A155KN006 Features
a size/dimension of 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm