FK22X7R2A155KN000
Mfr.Part #
FK22X7R2A155KN000
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1.5μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Formed Leads - Kinked
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Datasheets
FK22X7R2A155KN000
TDK Corporation FK22X7R2A155KN000
FK 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK22X7R2A155KN000 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
FK22X7R2A155KN000 Features
a size/dimension of 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm