FK22X7R1E106K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK22X7R1E106K
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
10%
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10μF
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead/Base Style :
Kinked
ECCN Code :
EAR99
Height :
4mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
7.493mm
Height Seated (Max) :
8.001mm
Lead Length :
7mm
Width :
8mm
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Datasheets
FK22X7R1E106K
TDK Corporation FK22X7R1E106K
10μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial