FK22X7R1C226MR006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK22X7R1C226MR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 16V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FK
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
JESD-609 Code :
e2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
22µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
FK22X7R1C226MR006
TDK Corporation FK22X7R1C226MR006
FK 22μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK22X7R1C226MR006 Overview
A 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
FK22X7R1C226MR006 Features
a size/dimension of 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm