FK22X5R0J686M
Mfr.Part #
FK22X5R0J686M
Description
CAP CER 68UF 6.3V X5R RADIAL
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
68µF
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
2
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
3.9878mm
Packaging :
Bulk
Height :
8mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
8.001mm
Lead/Base Style :
Kinked
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.493mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
20%
Multilayer :
yes
Dielectric :
X5R
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
FK22X5R0J686M
TDK Corporation FK22X5R0J686M
68μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial