FK20Y5V1C476Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK20Y5V1C476Z
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 16V Y5V RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
47μF
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
Y5V
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
-20% +80%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Height :
4mm
Dielectric :
Y5V
Series :
FK
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
FK20Y5V1C476Z
TDK Corporation FK20Y5V1C476Z
FK 47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK20Y5V1C476Z Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5mm.
FK20Y5V1C476Z Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V