FK20X7R2A474K
Mfr.Part #
FK20X7R2A474K
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e2
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
EAR99
HTS Code :
Capacitance :
470nF
Size Code :
Tolerance :
10%
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
4mm
Width :
7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Length :
7mm
Height Seated (Max) :
7.0104mm
Length :
5.5118mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Datasheets
FK20X7R2A474K
TDK Corporation FK20X7R2A474K
470nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial