FK20X7R1C106MR006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK20X7R1C106MR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 16V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10μF
ECCN Code :
EAR99
Width :
4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
FK
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Length :
5.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
FK20X7R1C106MR006
TDK Corporation FK20X7R1C106MR006
FK 10μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK20X7R1C106MR006 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
FK20X7R1C106MR006 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm