FK18Y5V1H224Z
Mfr.Part #
FK18Y5V1H224Z
Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V RADIAL
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Tolerance :
-20% +80%
Packaging :
Bulk
Dielectric :
Y5V
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
5.5mm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
50V
Lead/Base Style :
Kinked
Mount :
2
Length :
4mm
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
0.22µF
Temperature Coefficient :
Y5V F
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Depth :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Datasheets
FK18Y5V1H224Z
TDK Corporation FK18Y5V1H224Z
FK 0.22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK18Y5V1H224Z Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm.This coefficient equals Y5V F indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
FK18Y5V1H224Z Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V