FK18X7R1H333KN006
Mfr.Part #
FK18X7R1H333KN006
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Multilayer :
No
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e2
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.033µF
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
2.5mm
Length :
4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Datasheets
FK18X7R1H333KN006
TDK Corporation FK18X7R1H333KN006
FK 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial