FK18X7R1E684KR006
Mfr.Part #
FK18X7R1E684KR006
Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
0.68µF