FK18X7R1E474K
Mfr.Part #
FK18X7R1E474K
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R RADIAL
Stock
362
In Stock :
362
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
25V
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
0.47µF
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2013
Series :
FK
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Lead/Base Style :
Kinked
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
2.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V