FK18X5R1C155KR006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK18X5R1C155KR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 16V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
16V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
1.5μF
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Series :
FK
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C