FK18X5R1C105KN006
Mfr.Part #
FK18X5R1C105KN006
Description
CAP CER 1UF 16V X5R RADIAL
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm