FK18X5R1A474KN006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK18X5R1A474KN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Series :
FK
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Length :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
FK18X5R1A474KN006
TDK Corporation FK18X5R1A474KN006
FK 0.47μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial