FK18C0G1H4R7CN006
Mfr.Part #
FK18C0G1H4R7CN006
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G RADIAL
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±0.25pF
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Capacitance :
4.7pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FK18C0G1H4R7CN006
TDK Corporation FK18C0G1H4R7CN006
FK 4.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial