FK18C0G1H331J
Mfr.Part #
FK18C0G1H331J
Description
CAP CER 330PF 50V C0G RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Width :
3.5mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
FK
Lead Diameter :
500 µm
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
4mm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
1614
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
2.5mm
Packaging :
Bulk
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
2001
Height :
5.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
330pF
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FK18C0G1H331J
TDK Corporation FK18C0G1H331J
FK 330pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial