FK16X7S2A155KR006
Mfr.Part #
FK16X7S2A155KR006
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7S
Capacitance :
1.5μF
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e2
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
FK16X7S2A155KR006
TDK Corporation FK16X7S2A155KR006
FK 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK16X7S2A155KR006 Overview
Programs on this device are of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7S being the highest temperature coefficient.
FK16X7S2A155KR006 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm