FK16X7R2A154K
Mfr.Part #
FK16X7R2A154K
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Stock
708
In Stock :
708
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
2013
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Kinked
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
3.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Capacitance :
0.15μF
Datasheets
FK16X7R2A154K
TDK Corporation FK16X7R2A154K
FK 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial