FK16X7R1H474KN006
Mfr.Part #
FK16X7R1H474KN006
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.47µF
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Ceramic
Size Code :
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
1 (Unlimited)
Width :
3.5mm
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
No
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
5.5mm
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
FK16X7R1H474KN006
TDK Corporation FK16X7R1H474KN006
FK 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial