FK16X5R0J685K
Mfr.Part #
FK16X5R0J685K
Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
2.5mm
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Number of Terminations :
2
Length :
5.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial
Width :
3.5mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
6mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Diameter :
500 µm
Lead/Base Style :
Kinked
Packaging :
Bulk
Capacitance :
6.8μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
FK16X5R0J685K
TDK Corporation FK16X5R0J685K
FK 6.8μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK16X5R0J685K Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
FK16X5R0J685K Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V