FK16X5R0J226MR006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK16X5R0J226MR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X5R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.217Diax0.138W 5.50mmx3.50mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
3.5mm
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
FK
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Length :
5.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
22µF
Published :
Datasheets
FK16X5R0J226MR006
TDK Corporation FK16X5R0J226MR006
FK 22μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Diax0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK16X5R0J226MR006 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.217Diax0.138W 5.50mmx3.50mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
FK16X5R0J226MR006 Features
a size/dimension of 0.217Diax0.138W 5.50mmx3.50mm