FK14Y5V1E475Z
Mfr.Part #
FK14Y5V1E475Z
Description
CAP CER 4.7UF 25V Y5V RADIAL
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Through Hole
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lead/Base Style :
Kinked
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
2.5mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Bulk
Dielectric :
Y5V
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
-20% +80%
Height :
2.5mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Package / Case :
Radial
Mount :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Datasheets
FK14Y5V1E475Z
TDK Corporation FK14Y5V1E475Z
FK 4.7μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK14Y5V1E475Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
FK14Y5V1E475Z Features
a size/dimension of 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V