FK14X7S2A105K
Mfr.Part #
FK14X7S2A105K
Description
CAP CER 1UF 100V X7S RADIAL
Stock
805
In Stock :
805
Radial
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7S
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
X7S
Lead Style :
Formed Leads
Multilayer :
yes
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Published :
2013
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Series :
FK
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
500 µm
Height :
2.5mm
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FK14X7S2A105K
TDK Corporation FK14X7S2A105K
FK 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial