FK14X7R2A682K
Mfr.Part #
FK14X7R2A682K
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Length :
4.5mm
Negative Tolerance :
10%
Series :
FK(MID VOLTAGE)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Published :
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
JESD-609 Code :
e2
Multilayer :
No
Packing Method :
Bulk
HTS Code :
Width :
2.5mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.0068μF
Height :
5.5mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Positive Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
FK14X7R2A682K
TDK Corporation FK14X7R2A682K
FK(MID VOLTAGE) 0.0068μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations Radial