FK14X7R1E225KR006
Mfr.Part #
FK14X7R1E225KR006
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Series :
FK
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Voltage - Rated :
25V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm