FK14X7R0J685K
Mfr.Part #
FK14X7R0J685K
Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6.8μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
2.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Mount :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
Lead Style :
Formed Leads
Radiation Hardening :
FK
Lead Pitch :
2.5mm
Datasheets
FK14X7R0J685K
TDK Corporation FK14X7R0J685K
FK 6.8μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial