FK14X7R0J106MR006
Mfr.Part #
FK14X7R0J106MR006
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FK14X7R0J106MR006
TDK Corporation FK14X7R0J106MR006
FK 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FK14X7R0J106MR006 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
FK14X7R0J106MR006 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm