FK14X5R1E335K
Mfr.Part #
FK14X5R1E335K
Description
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.5mm
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Capacitance :
3.3μF
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated :
25V
Ammo Pack
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Datasheets
FK14X5R1E335K
TDK Corporation FK14X5R1E335K
FK 3.3μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial