FK14X5R1C475KR006
Mfr.Part #
FK14X5R1C475KR006
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X5R
JESD-609 Code :
e2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±10%
Series :
FK
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Datasheets
FK14X5R1C475KR006
TDK Corporation FK14X5R1C475KR006
FK 4.7μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial