FK14X5R1C155KN006
Mfr.Part #
FK14X5R1C155KN006
Description
CAP CER 1.5UF 16V X5R RADIAL
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Capacitance :
1.5μF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm