FK14X5R1A106M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK14X5R1A106M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 10V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Series :
FK
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Capacitance :
10μF
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.5mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
FK14X5R1A106M
TDK Corporation FK14X5R1A106M
FK 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C Through Hole Radial