FK14C0G2E122JN006
Mfr.Part #
FK14C0G2E122JN006
Description
CAP CER 1200PF 250V C0G RADIAL
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1200pF
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e2
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Multilayer :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
2.5mm
Width :
2.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
No
Datasheets
FK14C0G2E122JN006
TDK Corporation FK14C0G2E122JN006
FK 1200pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial