FK14C0G2A472JN006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK14C0G2A472JN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e2
Multilayer :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4700pF
Length :
4.5mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Series :
FK
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
FK14C0G2A472JN006
TDK Corporation FK14C0G2A472JN006
FK 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial