FK14C0G2A392JN006
Mfr.Part #
FK14C0G2A392JN006
Description
CAP CER 3900PF 100V C0G RADIAL
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e2
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
2.5mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Ammo Pack
Length :
4.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Capacitance :
3900pF
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
No
Width :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
Datasheets
FK14C0G2A392JN006
TDK Corporation FK14C0G2A392JN006
FK 3900pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial