FK14C0G1H472J
Mfr.Part #
FK14C0G1H472J
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL
Stock
32
In Stock :
32
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4700pF
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.5mm
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.217Lx0.177W 5.50mmx4.50mm
Tolerance :
±5%
Published :
2013
2
Voltage - Rated DC :
50V
Lead/Base Style :
Kinked
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Diameter :
500 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Size Code :
1810
Dielectric :
C0G
Datasheets
FK14C0G1H472J
TDK Corporation FK14C0G1H472J
FK 4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.177W 5.50mmx4.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial