FK11X7R2A155KR006
Mfr.Part #
FK11X7R2A155KR006
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1.5μF
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Datasheets
FK11X7R2A155KR006
TDK Corporation FK11X7R2A155KR006
FK 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK11X7R2A155KR006 Overview
A 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
FK11X7R2A155KR006 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm