FK11C0G1H683JN006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK11C0G1H683JN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Multilayer :
No
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Length :
5.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size Code :
Terminal Pitch :
2.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Width :
4mm
Series :
FK
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.068μF
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Datasheets
FK11C0G1H683JN006
TDK Corporation FK11C0G1H683JN006
FK 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK11C0G1H683JN006 Overview
A 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
FK11C0G1H683JN006 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm