FK-37-32S-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK-37-32S-R
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT MALE 37P SOLDER CUP
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
1.626 (41.30mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
K
Shell Finish :
Zinc
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
37
Orientation :
Keyed
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Communication Systems
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating (Amps) :
10A
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
F
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
FK-37-32S-R
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Solder Cup Silver Zinc Bulk Keyed Threaded
FK-37-32S-R Overview
FK-37-32S-R Features
K series
FK-37-32S-R Applications
There are a lot of JAE Electronics
FK-37-32S-R Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER