FI-NX40HL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-NX40HL
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG HSG 40POS 0.80MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
40
Contact Gender :
Male
Pitch :
0.031 0.80mm
Max Operating Temperature :
80°C
Series :
FI-NX
Color :
Black
Packaging :
Tray
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
PLUG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Latch Lock
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Rows :
1
Note :
Contacts Not Included
Published :
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
200V
Contact Type :
Male Blade
Datasheets
FI-NX40HL
JAE Electronics FI-NX40HL
1 Rows Plug Tray Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Male Blade Crimp FI-NX Thermoplastic
FI-NX40HL Overview
FI-NX40HL Features
FI-NX series
FI-NX40HL Applications
There are a lot of JAE Electronics
FI-NX40HL Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM