FI-G42SB-VF25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-G42SB-VF25
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 42POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Cable/Wire
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Non-Gendered
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
Fastening Type :
Latch Holder
Insulation Color :
Black
Stack Height (Mating) :
2.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
42
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Mount :
Surface Mount
Series :
FI-G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Pitch :
508μm
Insulation Height :
0.054 1.36mm
Insulation Material :
Plastic
Datasheets
FI-G42SB-VF25
JAE Electronics FI-G42SB-VF25
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Bulk Gold Plastic 42 Positions Non-Gendered