FHY.1B.308.CLAD76
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHY.1B.308.CLAD76
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.283 ~ 0.299 (7.20mm ~ 7.60mm)
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
8
Termination :
Solder Cup
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
308
Series :
1b
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Gender :
Male
Shell Material :
Brass
Orientation :
Y
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP50
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FHY.1B.308.CLAD76
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Y Push-Pull
FHY.1B.308.CLAD76 Overview
FHY.1B.308.CLAD76 Features
1B series
FHY.1B.308.CLAD76 Applications
There are a lot of LEMO
FHY.1B.308.CLAD76 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER