FHY.1B.307.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHY.1B.307.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
307
Current Rating :
7A
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
7
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
Y
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Series :
1b
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Y Push-Pull
FHY.1B.307.CLAD52Z Overview
FHY.1B.307.CLAD52Z Features
1B series
FHY.1B.307.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FHY.1B.307.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER